Snickers-chokladkakan består av nougat, jordnötter och kola med chokladöverdrag.
Är Snickers nötfria?
Snickers innehåller inga gluteningredienser, men de är inte certifierade glutenfria. Snickers innehåller socker, mejeriprodukter (mjölk och smör), jordnötter, majssirap, soja och ägg. Om du har en allergi eller intolerans mot någon av dessa livsmedel är Snickers förbjudna.
Vilken typ av nötter finns i Snickers?
That's a lot of Peanuts Peanuts är en av stjärningredienserna i en Snickers-bar, och varje bar innehåller cirka 16 jordnötter. Cirka 100 ton jordnötter går åt till att tillverka de 15 miljoner Snickers-bars som produceras varje dag.
Har Snickers valnötter?
De presenterar det som en tillfredsställande blandning av jordnötter, mandel och hasselnötter kombinerat med SNICKERS®-karamell och nougat, allt överdraget med krämig mjölkchoklad. … Förutom mjölk, ägg, soja, hasselnötter, mandel och jordnötter, kan barerna även innehålla spår av andra trädnötter.
Har Snickers mandel i?
Mars Bar har ett nytt namn - Snickers Almond Bar. Det är en godisbar med rostade mandlar, nougat, kola och mjölkchoklad.